10 намерни начини да се задржи Христос во Божиќ

10 намерни начини да се задржи Христос во Божиќ
Judy Hall

Начин број еден да го задржите Исус Христос во вашите Божиќни прослави е да го имате присутен во вашиот секојдневен живот. Ако не сте сигурни што значи да се стане верник во Христа, погледнете ја оваа статија на тема „Како да станете христијанин“.

Исто така види: Црква на Назареските верувања и обожувања

Ако веќе сте го прифатиле Исус како ваш Спасител и сте го направиле центар на вашиот живот, чувањето на Христос на Божиќ е повеќе за начинот на кој го живеете вашиот живот отколку за работите што ги кажувате - како што е „Среќен Божиќ“ наспроти „Среќни празници“.

Зачувувањето на Христос на Божиќ значи секојдневно откривање на карактерот, љубовта и духот на Христос што живее во вас, дозволувајќи им на овие особини да блеснат преку вашите постапки. Еве едноставни начини да го задржите Христос во централниот фокус на вашиот живот оваа Божиќна сезона.

10 начини да го зачувате Христос во Божиќ

1) Дајте му на Бог еден многу посебен подарок само од вас за него.

Овој подарок нека биде нешто лично за кое никој друг не треба да знае и нека биде жртва. Давид рекол во 2. Самоилова 24 дека нема да му принесе на Бог жртва што не го чини ништо.

Можеби вашиот дар за Бог ќе биде да му простите на некого на кого долго време требаше да му простите. Можеби ќе откриете дека сте си вратиле подарок.

Луис Б. Смедес напиша во својата книга, Прости и заборави , „Кога ќе го ослободиш злосторникот од погрешното, ќе отсечеш малигнен тумор од твојот внатрешен живот. Ќе поставиш затвореник бесплатно, нооткриваш дека вистинскиот затвореник бил самиот ти."

Можеби твој дар ќе биде да се посветиш на секојдневно поминување време со Бог. Или можеби има нешто што Бог побарал од тебе да се откажеш. Направете го ова вашиот најважен подарок за сезоната.

2) Одвојте посебно време за читање на Божиќната приказна во Лука 1:5-56 до 2:1-20.

Размислете да го прочитате овој извештај со вашето семејство и да разговарате тоа заедно.

  • Божиќна приказна
  • Повеќе Божиќни библиски стихови

3) Поставете сцена на Рождество во вашиот дом.

Ако немате Рождество Христово, еве идеи кои ќе ви помогнат да направите своја сопствена сцена за раѓање:

  • Занаети поврзани со Христовото раѓање

4) Планирајте добар проект ќе овој Божиќ.

Пред неколку години моето семејство посвои самохрана мајка за Божиќ. Таа едвај врзуваше крај со крај и немаше пари да купи подароци за своето мало дете. Заедно со семејството на мојот сопруг, купивме подароци и за мајката и за ќерката и ја заменивме нивната расипана машина за перење во неделата на Божиќ.

Дали имате постар сосед на кој му треба поправка на домот или работа во дворот? Најдете некој со вистинска потреба, вклучете го целото семејство и видете колку можете да го направите среќен овој Божиќ.

  • Врвни Божиќни добротворни проекти

5) Направете групна Божиќна песна во дом за стари лица или во детска болница.

Една година одлучи персоналот во канцеларијата каде што работевда ги вклучиме Божиќните песни во блискиот дом за стари лица во нашите годишни планови за божиќната забава на персоналот. Сите се сретнавме во старечкиот дом и го обиколивме објектот додека пеевме Божиќни песни, како што се „Angels We Have Heard on High“ и „O Holy Night“. Потоа, со полни срца нежност се упативме назад кон нашата забава. Тоа беше најдобрата божиќна забава на персоналот што некогаш сме ја имале.

6) Подарете изненаден подарок за услуга на секој член од вашето семејство.

Исус нè научи да служиме со миење на нозете на учениците. Тој, исто така, не научи дека е „поблагословено е да се дава отколку да се прима“. како љубов и услуга. Може да размислите да му дадете триење на грбот на вашиот сопружник, да извршите налог за вашиот брат или да го исчистите плакарот за вашата мајка. Направете го тоа лично и значајно и гледајте како благословите се множат.

Исто така види: Легендата за Светиот крал и кралот даб

7) Одвојте време за семејна посветеност на Бадник или Божиќно утро.

Пред да ги отворите подароците, одвојте неколку минути за да се соберете заедно како семејство во молитва и побожност. Прочитајте неколку библиски стихови и разговарајте како семејство за вистинското значење на Божиќ.

  • Божиќни библиски стихови
  • Божиќни молитви и песни
  • Божиќна приказна
  • Божиќни посветувања
  • Божиќни филмови

8) Присуствувајте на божиќната црковна служба заедно со вашитесемејството.

Ако сте сами овој Божиќ или немате семејство во ваша близина, поканете пријател или сосед да ви се придружи.

9) Испратете божиќни честитки кои пренесуваат духовна порака.

Ова е лесен начин да ја споделите вашата вера за Божиќ. Ако веќе сте ги купиле картичките со ирваси - нема проблем! Само напишете библиски стих и вклучете лична порака со секоја картичка.

  • Изберете Божиќни библиски стихови

10) Напишете божиќно писмо до мисионер.

Оваа идеја ми е драга на срце бидејќи поминав четири години на мисијата. Без разлика кој ден беше, кога и да добивав писмо, се чувствував како да отворам непроценлив подарок на Божиќното утро.

Многу мисионери не можат да патуваат дома за празниците, така што Божиќ може да биде многу осамено време за нив. Напишете специјално писмо до мисионер по ваш избор и заблагодарете му што го дале својот живот во служба на Господ. Верувај ми - тоа ќе значи повеќе отколку што можете да замислите.

Цитирајте ја оваа статија Форматирајте го вашиот цитат Ферчајлд, Мери. „Како да го чуваме Христос во Божиќ“. Научи религии, 4 март 2021 година, learnreligions.com/ways-to-keep-christ-in-christmas-700764. Ферчајлд, Мери. (2021, 4 март). Како да се чува Христос во Божиќ. Преземено од //www.learnreligions.com/ways-to-keep-christ-in-christmas-700764 Fairchild, Mary. „Како да го чуваме Христос во Божиќ“. Научете религии.//www.learnreligions.com/ways-to-keep-christ-in-christmas-700764 (пристапено на 25 мај 2023 година). копирајте цитатJudy Hall
Judy Hall
Џуди Хол е меѓународно реномирана авторка, учителка и експерт за кристали која има напишано над 40 книги на теми кои се движат од духовно исцелување до метафизика. Со кариера долга повеќе од 40 години, Џуди инспирираше безброј поединци да се поврзат со своето духовно јас и да ја искористат моќта на исцелителните кристали.Работата на Џуди е информирана од нејзиното широко познавање на различни духовни и езотерични дисциплини, вклучувајќи астрологија, тарот и различни модалитети на лекување. Нејзиниот уникатен пристап кон духовноста ја спојува античката мудрост со модерната наука, обезбедувајќи им на читателите практични алатки за постигнување поголема рамнотежа и хармонија во нивните животи.Кога не пишува или предава, Џуди може да се најде како патува низ светот во потрага по нови сознанија и искуства. Нејзината страст за истражување и доживотно учење е очигледна во нејзината работа, која продолжува да ги инспирира и ги зајакнува духовните трагачи ширум светот.