23 цитати за Денот на таткото што треба да ги споделите со вашиот татко христијанин

23 цитати за Денот на таткото што треба да ги споделите со вашиот татко христијанин
Judy Hall

Улогата на таткото е особено важна во христијанското семејство, бидејќи тој се смета за централна фигура и пример и извор на сила за неговите деца. Татковците во Библијата се претставени како добри и лоши, мудри и глупави, љубезни и љубоморни, но нивната улога во семејството е клучна.

Еве кратка колекција на омилени цитати што можете да ги споделите со вашиот специјален татко во честитка за Денот на таткото или роденденска е-пошта.

Били Греам

„Добриот татко е еден од најнепеаните, најнепофалените, незабележаните, а сепак еден од највредните средства во нашето општество“.

Теодор Хесбург , католички свештеник и почесен претседател на Универзитетот во Нотр Дам

„Најважната работа што таткото може да ја направи за своите деца е да ја сака нивната мајка. "

Макс Лукадо , христијански автор

„Пораснав во најголемите домови...само навистина одличен татко, и ми недостига многу...тој беше добар човек, вистински едноставен човек...Многу верен, секогаш ја сакав мајка ми, секогаш се грижев за децата и само многу забавно.

„Воспитувајте го детето на начинот на кој треба да оди - но бидете сигурни дека вие самите одите на тој начин.“

Џорџ Херберт , англикански свештеник, поет

„Еден татко е повеќе од сто учители.“

Двајт Л. Муди , американски евангелист од 19 век

„Човек треба даЖивеј така што сите знаат дека е христијанин...и најмногу од сè, неговото семејство треба да знае."

Кларенс Будингтон Келанд , американски писател

„Татко ми не не кажи ми како да живеам; тој живееше, и дозволете ми да го гледам како го прави тоа. воспитување.' Родителите можат да дадат само добри совети или да ги постават на вистинските патишта, но конечното формирање на карактерот на една личност лежи во нивните сопствени раце.“

Кент Нербурн , американски автор и едукатор

„Многу е полесно да се стане татко отколку да се биде.“

Тајгер Вудс

„Татко ми отсекогаш ме учел на овие зборови: Грижете се и споделувајте. на тркач на долги патеки. Татковството е маратон - долго и често напорно патување - и мора да бидеме дисциплинирани ако се надеваме дека ќе завршиме успешно.“

Лидија М. Чајлд , Автор на САД

„Навистина е блажен човекот кој слуша многу нежни гласови како го нарекуваат татко! интересно за мене дека работите што ги научив во еден мал град, во многу скромен дом, се само работите за кои верувам дека победија на изборите.“

Рик Џонсон , „The Моќта на татковците“

„Какотатковци, ние имаме моќ да влијаеме на генерации животи. Погрижете се вашето влијание врз дваесет и првиот век да биде позитивно. подуховен.“

Папа Јован XXIII

„Полесно е таткото да има деца отколку децата да имаат вистински татко.“

Исто така види: Библиската приказна за Марија и Марта нè учи за приоритетите

Кетрин Андерсон „Подарок на таткото“

„Без разлика што е тоа што го правиме најдобро, би било добро да го следиме водството на Толкин - да ги искористиме даровите што ни се дадени да ги збогатиме животите на нашите деца, кои навистина се наследство на секој родител.“

Псалм 103:13 The New Living Translation (NLT)

„Господ е како татко за своите деца, нежен и сочувствителен кон оние што се плашат од него. премногу често нема, се срцето на неговиот татко и заедништвото на луѓето. На момчето му треба барем еден маж кој му обрнува внимание, поминува време со него и му се восхитува. На момчето му треба модел, човек кого може да го смета за ментор.“

Dawn Walker , „The Daddy Gap“

„За жал, имаме непријател кој знае дека, ако може да го извади водачот, може да ги ослабне, осакати и распрсне оние што се во пресрет.“

Исто така види: Што е Велики петок и што значи за христијаните?

Изреки 23:24 (NLT)

„Таткото на побожните деца има причина за радост. Колку е задоволство да имаш деца кои семудро."—

Алис Милер , „За твое добро“

„Таткото ја добива својата моќ од Бога (и од својот татко).“

Боб Карлајл , пејач, текстописец

„Сакам да бидам со моето семејство и да правам работи со нив, без разлика дали тоа е да рибам или едноставно да се дружам и да бидам татко. Јас добивам поголема радост од тоа отколку што било друго."

Цитирајте ја оваа статија Форматирајте ја вашата цитат Fairchild, Mary. цитати-за-христијански-татковци-700673. Ферчајлд, Мери. (2021, 4 септември). Цитати за Денот на таткото за татковци христијани. Преземено од //www.learnreligions.com/fathers-day-quotes-for-christian-fathers- 700673 Fairchild, Mary. „Цитати за Денот на таткото за татковци христијани“. Научи религии. //www.learnreligions.com/fathers-day-quotes-for-christian-fathers-700673 (пристапено на 25 мај 2023 година). цитат за копирањеJudy Hall
Judy Hall
Џуди Хол е меѓународно реномирана авторка, учителка и експерт за кристали која има напишано над 40 книги на теми кои се движат од духовно исцелување до метафизика. Со кариера долга повеќе од 40 години, Џуди инспирираше безброј поединци да се поврзат со своето духовно јас и да ја искористат моќта на исцелителните кристали.Работата на Џуди е информирана од нејзиното широко познавање на различни духовни и езотерични дисциплини, вклучувајќи астрологија, тарот и различни модалитети на лекување. Нејзиниот уникатен пристап кон духовноста ја спојува античката мудрост со модерната наука, обезбедувајќи им на читателите практични алатки за постигнување поголема рамнотежа и хармонија во нивните животи.Кога не пишува или предава, Џуди може да се најде како патува низ светот во потрага по нови сознанија и искуства. Нејзината страст за истражување и доживотно учење е очигледна во нејзината работа, која продолжува да ги инспирира и ги зајакнува духовните трагачи ширум светот.