7 безвременски божиќни филмови за христијански семејства

7 безвременски божиќни филмови за христијански семејства
Judy Hall

Има нешто волшебно во комбинацијата од студена зимска вечер, разгорен оган, пуканки, топло чоколадо и божиќната сезона што ја прави семејната филмска ноќ дополнително покана. Проверете го овој избор на омилени божиќни филмови засновани на вера, кои сигурно ќе им се допаднат на христијанските семејства. Не само што овие филмови со христијанска тема прават одлични божиќни подароци, туку се совршени и за незаборавна семејна традиција за време на празничната сезона.

The Nativity Story

The Nativity Story е прекрасно направен, многу автентичен филм за раѓањето на Исус Христос. Гледачите можат да видат како изгледал секојдневието во Назарет, од камените куќи до луѓето кои работат на полињата, прават облека и негуваат животни. Костимите се впечатливи и многу пореални од многу холивудски библиски епови од 50-тите и 60-тите години.

Во секој поглед, Приказната за Раѓањето е чувствителен, љубезен третман на библиската Божиќна приказна. Тој е број еден на оваа листа поради неговиот супериорен квалитет и трајната привлечност за одмор. Филмот ја доби највисоката оцена (5) од The ​​Dove Foundation и сигурно ќе остане семеен божиќен класик во годините што доаѓаат.

Врвниот подарок

Исклучително мудар и богат дедо му го дава на својот плиток, разгален внук конечното наследство. Во The Ultimate Gift , Џејсон Стивенс, кој го игра Дру Фулер, учиима повеќе во животот отколку пари. Наместо очекуваните парични пари, „Црвениот“ Стивенс (Џејмс Гарнер) подготвил 12 подароци кои ќе му ги подари на неговиот внук по неговата смрт. Серијата подароци, кои водат до врвниот подарок, го носат Џејсон на предизвикувачко патување на личен раст и самооткривање. Со својата цел кон инспирација и духовна забава, овој филм ја погодува крајната цел.

Исто така види: Изреки 23:7 - Како што мислиш, таков си

Хрониките на Нарнија: Лавот, вештерката и гардеробата

Четири млади авантуристи - Луси, Едмунд, Сузан и Питер - додека играат „криенка“ Во селскиот дом на еден стар професор, наидете на магична гардероба што ги носи на место за кое не ни сонувале дека постои. Преминувајќи низ вратата на гардеробата, тие заминуваат од Лондон од Втората светска војна во спектакуларниот „алтернативен универзум“ познат како Нарнија - маѓепсано царство населено со животни што зборуваат и митолошки суштества.

Нарнија ги рефлектира борбите, надежите и моралните дилеми на нашите сопствени животи, а оваа филмска рекреација верно ги пренесува вечната симболика на оригиналната приказна и библиските теми. Многу лекции за верата се наоѓаат во оваа магична приказна. Гледачите ќе откријат дека Нарнија, слика на духовното царство, е многу повеќе од само фантазија или бајка. Хрониките на Нарнија е еден од најзабавните и најинспиративните семејни филмови некогаш произведени, сепак, не се препорачуваза деца под 12 години.

Исто така види: Десетте принципи на сикизмот

Поларниот експрес

Некои велат дека овој филм е предодреден да стане Прекрасен живот на оваа генерација. Поларниот експрес е трогателна приказна за едно момче кое почнало да „израснува“ од своето верување во Дедо Мраз до една магична Бадник кога ќе се качи во возот што го носи до Северниот пол.

Произведена со помош на техника наречена „снимање на перформанси“, која прецизно ги преведува изведбите во живо во целосно дигитални ликови, анимацијата е толку реална што е речиси морничава. Заснована на истоимената детска книга на Крис Ван Олсбург, оваа приказна веќе е класика на модерното време.

Мапет Божиќна песна

Овој филм е чиста празнична забава, во мапет стил. Во неговата рецензија на PluggedInOnline, Боб Смитоусер рече: „Во 1993 година, Чарлс Дикенс сигурно се тркала во неговиот гроб ... со смеа . Керол , прослава исполнета со песни на љубезноста и доблеста. Всушност, класичната приказна на Дикенс за откупувањето на скржавецот никогаш не содржи повеќе топлина, духовитост или надвор од ѕидовите.

Повеќето христијански семејства би се согласиле со оваа проценка. Паметна, забавна, соодветна за речиси сите возрасни нивоа и преполна со фантастични морални лекции, The Muppet Christmas Carol , не е само приказна за Божјатаљубов и откуп, но можеби најдобриот филм за мапет некогаш снимен.

Бркање на ѕвездата

Бркање на ѕвездата се заснова на историска фикција на тројца мудреци или мудреци, кои се на мисија да пронајдат и се поклонуваат на Месијата. Преку нивните лични борби, предизвикувачко патување и духовна трансформација што го менува животот, тројцата маги се среќаваат со нивната вистинска цел во животот.

Иако Chasing the Star не е соодветно за мали деца, постарите деца и возрасните ќе го ценат имагинативното раскажување приказни, впивачкиот заплет и застрашувачката глума. Филмот доби оцена 5 од страна на The Dove Foundation за вера и интегритет.

Белешка

Додека истражува смртоносна авионска несреќа, репортерот на весникот набрзина наоѓа белешка што ја оставила една од жртвите на несреќата. Со нејзиниот живот засекогаш променет, новинарката Пејтон Мекгрудер (Џини Френсис) тргнува на емотивно патување решена да го пронајде наменетиот примач на белешката и да ја пренесе искрената порака на време за Божиќ.

Заснована на истоимениот роман на христијанската писателка Ангела Хант, оваа трогателна драма се рангираше на третото место во рејтингот на сите времиња како оригинален филм на Hallmark Channel. Забелешката исто така е наградена со 4-Dove семејна оцена од The ​​Dove Foundation. Ако сте заборавиле дека чудата сè уште се остваруваат, оваа приказна нуди топол и исполнет со надеж потсетник.

Цитирајте ја оваа статија Форматирајте го вашиот цитат Ферчајлд, Мери. „7 христијански божиќни филмови во кои треба да уживате повторно и повторно“. Научи религии, 17 септември 2021 година, learnreligions.com/christian-themed-christmas-movies-700456. Ферчајлд, Мери. (2021, 17 септември). 7 христијански божиќни филмови во кои треба да уживате повторно и повторно. Преземено од //www.learnreligions.com/christian-themed-christmas-movies-700456 Fairchild, Mary. „7 христијански божиќни филмови во кои треба да уживате повторно и повторно“. Научете религии. //www.learnreligions.com/christian-themed-christmas-movies-700456 (пристапено на 25 мај 2023 година). копирајте цитатJudy Hall
Judy Hall
Џуди Хол е меѓународно реномирана авторка, учителка и експерт за кристали која има напишано над 40 книги на теми кои се движат од духовно исцелување до метафизика. Со кариера долга повеќе од 40 години, Џуди инспирираше безброј поединци да се поврзат со своето духовно јас и да ја искористат моќта на исцелителните кристали.Работата на Џуди е информирана од нејзиното широко познавање на различни духовни и езотерични дисциплини, вклучувајќи астрологија, тарот и различни модалитети на лекување. Нејзиниот уникатен пристап кон духовноста ја спојува античката мудрост со модерната наука, обезбедувајќи им на читателите практични алатки за постигнување поголема рамнотежа и хармонија во нивните животи.Кога не пишува или предава, Џуди може да се најде како патува низ светот во потрага по нови сознанија и искуства. Нејзината страст за истражување и доживотно учење е очигледна во нејзината работа, која продолжува да ги инспирира и ги зајакнува духовните трагачи ширум светот.