Што треба и што не треба при присуство на мормонска свадба

Што треба и што не треба при присуство на мормонска свадба
Judy Hall

Ако не сте LDS, прегледајте ги упатствата подолу и не плашете се да поставувате прашања. Свадбените прослави на LDS може да бидат бесплатни, спонтани и главно неструктурирани. Вашиот домаќин е вашиот најдобар извор на информации.

Следниве се особено важни:

  • Скромноста . Носете нешто скромно, тоа значи до вратот и до колената. Треба да изгледате како да одите во конзервативна црква. Ова не е забава, барем не како забавите на кои веројатно сте навикнати.
  • Облека . Најдобар е деловен фустан, костум и вратоврска за мажи, здолниште или фустан за жени. Ако е жешко, мажите можат да го отфрлат палтото или блејзерот.
  • Алкохол, кафе или чај . Овие пијалоци веројатно нема да бидат вклучени, бидејќи LDS не се впиваат.
  • Деца . Децата ќе бидат вклучени во речиси сè. Ова значи пандемониум, наместо декор. Се навикнеш на него. Имаме.
  • Локација . Каде се случува свадбата го одредува протоколот за сите други веселби. Ако свадбата е во храм, тогаш може да биде вклучено и патување. Понекогаш свадбата може да се одржи една недела, па дури и еден месец, пред било каков прием, отворена куќа итн.

Користете ја поканата за да се утврдат важни индиции

Без оглед на формата на поканата , ќе има важни индиции што ви се потребни. Поканите може да не го следат традиционалниот свадбен бонтон. Игнорирај го ова. Побарајте го следново:

  • Каков тип на венчавка е тоа. Ова е покомплексно отколку што може да сфатите. Тоа може да биде храмски брак и запечатување, храмски брак за време, граѓански брак во собирна куќа на LDS, граѓанска венчавка на друго место, како дом. Исто така, тоа би можело да биде граѓанска церемонија изведена од граѓански власти на неразбирлива локација.
  • На што точно сте поканети, ако ништо друго. Она што го добивате можеби е само објава за свадба и ништо повеќе. Ако е така, тогаш размислете да испратите подарок или игнорирајте го на ваше слободно време.

Ако вели: „бракот е свечен за време и цела вечност во храмот [пополни го празното]“ тогаш тоа е храмска свадба и запечатување. Не можете да присуствувате.

Ако пишува нешто како, „срдечно сте поканети да присуствувате на прием или отворена куќа“ или едноставно наведува информации за нив, тогаш сте поканети да присуствувате што и да одберете, или и двете. Тоа е ваша опција.

Ако се планира нешто поконкретно или формално, како оброк за седење, ќе има упатства за одговор. Следете ги. Понекогаш е вклучена картичка, повратен плик или мапа. Сите овие се индиции кои можат да ви помогнат.

Ако сте збунети, прашајте го вашиот домаќин. Можеби нема да можат да ја предвидат вашата конфузија. Помогнете им на нив, како и на себе, со едноставно распрашување.

Што да очекуваме при брак/запечатување во храмот

Членовите на LDS се повеќе загрижени за луѓетосе венчаат во храмот отколку што треба да присуствуваат на самата церемонија. Нема причина да бидете навредени ако не сте вклучени.

Само одредени членови на LDS можат да присуствуваат во секој случај. Општо земено, ова значи од четири до 25 луѓе. Церемониите се кратки, не вклучуваат украси, музика, прстени или ритуали и обично се случуваат наутро.

Другото семејство и пријателите чекаат во чекалната на храмот или на теренот на самиот храм. По завршувањето на церемонијата, сите обично се собираат за да се сликаат на теренот.

Искористете го времето за да се запознаете со другите гости. Ако има центар за посетители, прекрасно време е да се запознаете со верувањата на LDS.

Што да очекувате на граѓанска свадба

Секоја друга свадба е граѓанска венчавка и локалните закони ќе преовладуваат. Треба да ви биде прилично традиционално и познато.

Исто така види: Скриениот Маца: Афикомен и неговата улога во Пасхата

Ако се појави во собирна куќа на LDS, веројатно ќе биде во просторијата на Здружението за помош или во културната сала. Свадбите не се одржуваат во капелата, главната просторија за богослужба, како во другите религии. Жените ја користат просторијата на Здружението за помош за нивните состаноци. Обично има поудобни седишта и елегантни украси.

Културната сала е повеќенаменска просторија што се користи за речиси се, вклучително и кошарка. Свадбените украси може да бидат обвиткани од кошаркарска мрежа и ознаките на теренот ќе бидат видливи. Игнорирај ги. Ние правиме.

Музиката може да биденепознат. Нема да има традиционален свадбен марш или музика.

Лидерот на LDS ќе биде во деловна облека, што значи одело и вратоврска.

Земете ги вашите знаци од оние околу вас или побарајте помош, особено од одговорните. Големи се шансите дека сите се збунети како и вие.

Што да очекувате на прием, отворен дом или прослава

Овие настани може да се одржат во прифатен центар, културна сала, дом, терени или на друго место.

Општо земено, веројатно ќе предадете подарок, ќе потпишете книга за гости, ќе поминете низ некој вид линија за примање, ќе седнете на скромно задоволство, ќе разговарате со кого и ќе заминете кога сакате. Само не заборавајте да се насмевнете на камерата, каде и да е.

LDS не наплаќа за своите објекти. Сите состаноци се опремени со тркалезни маси, а понекогаш дури и со чаршафи. Има кујна, основна опрема, како и столици и така натаму.

Линијата за примање може да биде кратка, само со парот и нивните родители, или може да вклучува кум, слугинка/почесна собарка, придружници, деверици и други.

Задоволствата може да бидат мало парче торта, свадбена нане и мала шолја удар; но тие можат да имаат каква било форма.

Кога ќе пристигнете, одвојте малку време, размислете за протокот на сообраќај и знаците. Оди таму каде што изгледа дека сакаат да одиш.

Што е со подароците?

Членовите на ЛДС сè уште се луѓе и им треба она што е најновотооженетите имаат потреба. Двојките се регистрираат на типични места. Некои покани може точно да ви кажат каде, па побарајте ги овие индиции.

Исто така види: Видови вештерки

Не земајте подароци во храмови. Однесете ги на рецепција, отворена куќа или други свечености. Некој, вклучувајќи дури и мало дете, може да ви го земе подарокот кога ќе пристигнете. Не дозволувајте ова да ве загрижува.

Има некоја операција некаде каде што луѓето снимаат и најавуваат подароци. Треба да добиете белешка за благодарност во одреден момент, веројатно во неделите по свадбата.

Што друго можеби треба да знам?

Некои прослави вклучуваат танцување. Ако има, така треба да пишува на поканата. Не претпоставувајте дека ќе се следи некој протокол за свадбениот танц.

На пример, не претпоставувајте дека од вас се очекува да танцувате со невестата и да ставате пари во нејзиниот фустан. Ако сакате да им дадете пари на невестата и младоженецот, најдобро е дискретно предавање во плико.

Бидејќи прстените не се официјално дел од церемонијата на храмот, тие може или не разменувале прстени внатре во храмот.

Церемониите на прстенот им помагаат на семејството и пријателите кои не се членови на LDS да се чувствуваат малку поудобно и повклучено. Обично се одржува пред прием или отворена куќа, ќе изгледа како свадбена церемонија, но не се разменуваат завети.

Се случуваат невестински туш, но генерално не еленски забави. Сè што е сексуално сугестивно е со лош вкус и може да предизвика чувство на членовите на LDSнепријатно, затоа избегнувајте го. Држете се до активностите со Г-оценка, подароците и што уште не.

Пред се, не грижете се и обидете се да уживате. На крајот на краиштата, тоа е сепак намерата.

Цитирајте ја оваа статија Форматирајте го вашиот цитат Кук, Криста. „Што треба и не на една мормонска свадба“. Учи религии, 27 август 2020 година, learnreligions.com/mormon-wedding-basics-2159050. Кук, Криста. (2020, 27 август). Што треба и не треба на мормонска свадба. Преземено од //www.learnreligions.com/mormon-wedding-basics-2159050 Cook, Krista. „Што треба и не на една мормонска свадба“. Научете религии. //www.learnreligions.com/mormon-wedding-basics-2159050 (пристапено на 25 мај 2023 година). копирајте цитатJudy Hall
Judy Hall
Џуди Хол е меѓународно реномирана авторка, учителка и експерт за кристали која има напишано над 40 книги на теми кои се движат од духовно исцелување до метафизика. Со кариера долга повеќе од 40 години, Џуди инспирираше безброј поединци да се поврзат со своето духовно јас и да ја искористат моќта на исцелителните кристали.Работата на Џуди е информирана од нејзиното широко познавање на различни духовни и езотерични дисциплини, вклучувајќи астрологија, тарот и различни модалитети на лекување. Нејзиниот уникатен пристап кон духовноста ја спојува античката мудрост со модерната наука, обезбедувајќи им на читателите практични алатки за постигнување поголема рамнотежа и хармонија во нивните животи.Кога не пишува или предава, Џуди може да се најде како патува низ светот во потрага по нови сознанија и искуства. Нејзината страст за истражување и доживотно учење е очигледна во нејзината работа, која продолжува да ги инспирира и ги зајакнува духовните трагачи ширум светот.