Биографија на евангелската ѕвезда Џејсон Краб

Биографија на евангелската ѕвезда Џејсон Краб
Judy Hall

Џејсон Даглас Краб е роден на 3 март 1977 година во Бивер Дам, Кентаки, во семејството на Џералд и Тери Краб. На 13-годишна возраст, родителите на Џејсон се развеле и тој малку дивеел. Една година подоцна, тој тргна на пат со своето семејство (тато Џералд и маќеата Кети Краб) и неговите браќа и сестри, близнаците Адам и Арон и сестрите Кели и Тера. Тие станаа една од најомилените јужни евангелски групи на сите времиња со 16 #1 хитови, 11 награди Dove и три доделувања на Греми. Семејството Краб се пензионираше во 2007 година, со Џејсон на чело, но повремено одржуваат концерти за повторно обединување.

Џејсон потпиша соло договор во 2009 година и неговиот прв албум го започна неговиот пат кон преминување од само Southern Gospel во кантри и CCM. Преселбата во Reunion Records го виде неговото прво издание со нив во 2015 година и музичките критичари го сакаат новиот звук.

Семеен живот

Оженет со неговата сопруга Шели на 12 мај 1998 година, двајцата се родители на две ќерки, Ешли Тејлор (родена на 13 февруари 2003 година) и Емали Лав Краб (родена на 21 јули , 2005).

Исто така види: Дали Јован Крстител бил најголемиот човек што некогаш живеел?

Цитат

"Да се ​​има милост и милост кон некого е таков облик на љубов. И за мене, тоа е пораката на Христос. Таков сум јас. Тоа сум јас за“.

Исто така види: Ориша - богови на Сантерија

Дискографија

 • Whatever The Road , 2015
 • Love is Stronger , 2013
 • Песната живее , 2011
 • Бидејќи е Божиќ , 2010
 • Џејсон Креб , 2009

Почетни песни

 • „Засекогаш крај“
 • „Дома“
 • „Подобро би сакал Исус (во живо)“
 • „Јагнето, Лавот и кралот"
 • „Господи, се враќам дома“

Брзи факти

 • Изведувањето на Џејсон на „Мери, знаеше ли? " е еден од најдобрите
 • Во чест на Џејсон и сите негови достигнувања, неговиот роден град Бивер Дам го именуваше патот до нивниот нов амфитеатар „Џејсон Краб Драјв“ по него.
 • Во декември 2013 година , Џејсон беше спомнат во стрипот на Нанси кога еден од ликовите носеше маица на која пишуваше „Џејсон Креб“ од предната страна.
 • Во мај 2014 година, Џејсон повторно слета во истиот стрип, овој пат цела недела, со истиот лик (Фил Фамбл) облечен во друга маица - овој пат на која пишуваше: „ЉУБОВТА Е ПОСИЛНА -ЏЕЈСОН РАК“. Ова беше прв пат во историјата на стрипот да биде претставен уметник цела недела.

Книги

 • Доверувајќи му се на Бога за да те помине , 2011 година

Dove Awards Освоени како соло уметник

 • 2013: Southern Gospel изведба на годината, инспиративна песна & засилувач; Албум на годината, Southern Gospel песна на годината
 • 2012: машки вокал на годината, уметник на годината
 • 2011: песна на годината, инспиративна песна на годината, традиционално евангелие Песна на годината
 • 2010: Песна на годината снимена во земјата, албум на годината за специјални настани

Dove Awards Освоени со семејството Crabb

 • 2007: Традиционална госпел снимена песна на годината
 • 2006: Southern Gospel албум на годината, Southern Gospel песна на годината
 • 2005: Southern Gospel Album на годината, Southern Gospel Song of the Year, Traditional Gospel снимена песна на годината, Country Song of the Year
 • 2004: Southern Gospel Album of the Year, Southern Gospel Song of the Year
 • 2003: Southern Gospel албум на годината, Southern Gospel песна на годината
Цитирајте ја оваа статија Форматирајте ја вашата цитат Џонс, Ким. „Биографија на евангелската ѕвезда Џејсон Краб“. Научете религии, 26 август 2020 година, learnreligions.com/jason-crabb-biography-708316. Џонс, Ким. (2020, 26 август). Биографија на евангелската ѕвезда Џејсон Краб. Преземено од //www.learnreligions.com/jason-crabb-biography-708316 Џонс, Ким. „Биографија на евангелската ѕвезда Џејсон Краб“. Научете религии. //www.learnreligions.com/jason-crabb-biography-708316 (пристапено на 25 мај 2023 година). копирајте цитатJudy Hall
Judy Hall
Џуди Хол е меѓународно реномирана авторка, учителка и експерт за кристали која има напишано над 40 книги на теми кои се движат од духовно исцелување до метафизика. Со кариера долга повеќе од 40 години, Џуди инспирираше безброј поединци да се поврзат со своето духовно јас и да ја искористат моќта на исцелителните кристали.Работата на Џуди е информирана од нејзиното широко познавање на различни духовни и езотерични дисциплини, вклучувајќи астрологија, тарот и различни модалитети на лекување. Нејзиниот уникатен пристап кон духовноста ја спојува античката мудрост со модерната наука, обезбедувајќи им на читателите практични алатки за постигнување поголема рамнотежа и хармонија во нивните животи.Кога не пишува или предава, Џуди може да се најде како патува низ светот во потрага по нови сознанија и искуства. Нејзината страст за истражување и доживотно учење е очигледна во нејзината работа, која продолжува да ги инспирира и ги зајакнува духовните трагачи ширум светот.