Лита: Прославата на летниот сабатен солстициј

Лита: Прославата на летниот сабатен солстициј
Judy Hall

Градините цветаат, а летото е во полн ек. Запалете ја скарата, вклучете ја прскалката и уживајте во прославите на средината на летото! Исто така наречена Лита, оваа летна краткоденица Сабат го слави најдолгиот ден во годината. Искористете ги дополнителните часови на дневна светлина и поминувајте колку што можете повеќе време на отворено!

Ритуали и церемонии

Во зависност од вашиот индивидуален духовен пат, постојат многу различни начини на кои можете да ја прославите Лита, но фокусот е скоро секогаш на славењето на моќта на сонцето. Тоа е време од годината кога посевите растат срдечно, а земјата се загрева. Можеме да поминеме долги сончеви попладневни часови уживајќи на отворено и враќајќи се во природата под долгите дневни часови.

Еве неколку ритуали што можеби ќе сакате да размислите за обидот. Запомнете, секој од нив може да се прилагоди или за лекар во самица или за мала група, со само малку планирање однапред. Пред да започнете со ритуалот, размислете како да го подготвите вашиот олтар за домаќинството за Лита.

Одржете го ритуалот на огнот на летната ноќ и прославете ја сезоната со голем оган. Претпочитате да поминете некое време сами на летната краткоденица? Не е проблем! Додадете ги овие едноставни молитви Лита во вашите ритуали на летната краткоденица оваа година.

Одиш ли на плажа ова лето? Искористете ја целата магија што ја нуди, со седум начини за користење на магијата на плажата. Ако имате малкуПагани во вашето семејство, можете да ги вклучите и во веселбите, со овие 5 забавни начини да ја прославите Лита со деца. Конечно, ако не сте сигурни како да започнете да ја славите Лита, обидете се со овие Десет одлични начини да ја прославите Лита.

Исто така види: Монотеизам: религии со само еден Бог

Традиции, фолклор и обичаи

Заинтересирани сте да дознаете за некои од историјата зад Лита? Еве неколку заднини за летните прослави - дознајте кои се боговите и божиците на летото, како биле почестени низ вековите и за магијата на камените кругови! Да почнеме со брз поглед на историјата зад прославите на летната краткоденица, како и некои од обичаите и традициите на Лита.

Многу култури ги почитувале боговите и божиците на сонцето, па ајде да погледнеме некои од божествата на летната краткоденица. Исто така, постои сезонска легенда за битката помеѓу кралот даб и Светиот крал.

Има еден тон соларна магија и митови и легенди таму, а многу култури го обожавале сонцето како дел од религиозната практика низ времето. Во духовноста на Индијанците, танцот на сонцето е важен дел од ритуалот.

Летната краткоденица е исто така поврзана со фестивали како Весталија, во антички Рим и со антички структури како камените кругови кои се наоѓаат низ целиот свет.

Ова е одлично време од годината да излезете на отворено и да ги соберете сопствените билки. Сакате да одитедиви изработка? Бидете сигурни дека го правите тоа со почит и одговорно.

Дојде сезоната на пости

Јуни е традиционално време за венчавки, но ако сте пагански или викански, церемонијата на пости може да биде посоодветна. Откријте го потеклото на овој обичај, како можете да имате фантастична церемонија, да изберете торта и неколку одлични идеи за подароци за вашите гости!

Во историски контекст, постот е стара традиција која во последно време бележи оживување на популарноста. Има многу начини да имате магична церемонија која ја слави вашата духовност како дел од вашиот посебен ден. Можеби дури и ќе сакате да поканите некои од божествата на љубовта и бракот да бидат дел од вашата церемонија!

Ако не сте сигурни како да постите, погрижете се да имате некој што е законски способен да го изврши тоа, особено ако барате брак со државна дозвола. Можете да користите основен шаблон за церемонија на постење како структура за вашата церемонија и можеби ќе сакате да земете во предвид пагански обичај како скокање со метла како дел од вашата прослава.

Не заборавајте, ќе ви треба торта! Имајте на ум неколку едноставни совети кога ја избирате вашата торта за пости.

Занаети и креации

Како што се приближува Лита, можете да го декорирате вашиот дом (и да ги забавувате вашите деца) со голем број лесни занаетчиски проекти. Прославете ја сончевата енергија со елементарна градина, огнен темјанмешавина и магичен стап за употреба во ритуалот! Можете да направите и магични предмети, како сет од Огам стапчиња за некое летно гатање. Сакате да го одржувате вашиот дом едноставен? Подгответе го благословот од Лита за да го закачите на вашата врата како добредојде за вашите летни гости.

Гозбите и храната

Ниту една паганска прослава не е комплетна без оброк заедно со неа. За Лита, прославете со храна која го почитува огнот и енергијата на сонцето, и вкусна серија медовина од средината на летото.

Исто така види: Историја на Римокатоличката цркваЦитирајте ја оваа статија Форматирајте го вашиот цитат Вигингтон, Пети. „Во чест на Лита, летната краткоденица“. Научи религии, 5 април 2023 година, learnreligions.com/guide-to-celebrating-litha-2562231. Вигингтон, Пети. (2023, 5 април). Во чест на Лита, летната краткоденица. Преземено од //www.learnreligions.com/guide-to-celebrating-litha-2562231 Wigington, Patti. „Во чест на Лита, летната краткоденица“. Научете религии. //www.learnreligions.com/guide-to-celebrating-litha-2562231 (пристапено на 25 мај 2023 година). копирајте цитатJudy Hall
Judy Hall
Џуди Хол е меѓународно реномирана авторка, учителка и експерт за кристали која има напишано над 40 книги на теми кои се движат од духовно исцелување до метафизика. Со кариера долга повеќе од 40 години, Џуди инспирираше безброј поединци да се поврзат со своето духовно јас и да ја искористат моќта на исцелителните кристали.Работата на Џуди е информирана од нејзиното широко познавање на различни духовни и езотерични дисциплини, вклучувајќи астрологија, тарот и различни модалитети на лекување. Нејзиниот уникатен пристап кон духовноста ја спојува античката мудрост со модерната наука, обезбедувајќи им на читателите практични алатки за постигнување поголема рамнотежа и хармонија во нивните животи.Кога не пишува или предава, Џуди може да се најде како патува низ светот во потрага по нови сознанија и искуства. Нејзината страст за истражување и доживотно учење е очигледна во нејзината работа, која продолжува да ги инспирира и ги зајакнува духовните трагачи ширум светот.