Некролог на Роналд Винанс (17 јуни 2005 година)

Некролог на Роналд Винанс (17 јуни 2005 година)
Judy Hall

Роналд Винанс, роден како второ од десетте деца на 30 јуни 1956 година, почина само две недели пред неговиот 49-ти роденден, на 17 јуни 2005 година. , Мичиген.

Исто така види: Помона, римска божица на јаболката

Во моментот на смртта, Роналд го преживеа неговиот татко Дејвид „Поп“ (кој оттогаш почина во 2009 година) и мајката Делорес. Роналд имаше девет браќа и сестри.

Во 1997 година, осум години пред последниот одмор на Роналд, тој клинички умре на операционата маса за време на операција на отворено срце. По многу молитви од неговите најблиски, му беше дадена втора шанса да му покаже на светот дека чуда сè уште се случуваат.

Исто така види: Бог никогаш нема да те заборави - Ветувањето на Исаија 49:15

Повеќе срцеви компликации го вознемируваа Роналд и во мај и во јуни 2005 година. него.

Сепак, дури и по смртта на Роналд, неговиот чудесен живот сè уште може да се памети засекогаш повеќе.

Нашите мисли и молитви се со целото семејство Винанс додека тие тагуваат за загубата на некој близок додека го слават неговиот живот и многуте достигнувања.

Службата за почит на Роналд беше одржана во црквата „Усовршување“ (каде што беше постариот Марвин Л. Винанс беше свештеник) на 23-ти јуни, ноќта пред неговиот погреб. Семејството на Роналд беше придружено со илјадници други за да се радува не на нивната разделба од Роналд, туку воПовторното обединување на Роналд со Христос.

Сестрата на Роналд, CeCe Winans, му го посвети не само својот албум од 2005 година Purified на нејзиниот брат, туку и „Mercy Said No“, нејзината песна од 2003 година од албумот Throne Room .

Соопштение за печат

Дисконската компанија на CeCe Winans, PureSprings Gospel, побара да се пренесе следното соопштение за печатот за смртта на Роналд Винанс:

(СООПШТЕНИЕ ЗА печатот 2005) - Повеќенаградената музичка династија, Семејството Винанс се збогуваше со Роналд Винанс, вториот најстар од десетте браќа и сестри, утрото на 17-ти јуни. Винанс претрпе огромен срцев удар во 1997 година, но поради многу молитви доживеа чудесно закрепнување откако лекарите го дадоа на смрт. Во последните недели, Роналд беше примен во болница на опсервација откако лекарите сфатија дека задржува абнормална количина течност во своето тело. Во четвртокот лекарите објавија дека не чувствуваат дека Винанс ќе ја помине ноќта и тој мирно подлегна поради компликации на срцето рано утринава. Целото семејство се собра заедно во болницата Харпер во Детроит, Мичиген за да биде со Роналд до неговите последни моменти. „Семејството сака да им се заблагодари на сите што ни се придружија во молитвата и ќе продолжи да ја дава својата непоколеблива поддршка за време на нашето време на загуба“, вели седмиот син, БиБи Винанс.

Winans кој требаше да наполни 49 години 30-ти јуни бешедел од квартетот, The Winans. Четворицата браќа Марвин, Карвин, Мајкл & засилувач; Роналд беа откриени од современиот евангелски пионер, пејачка/текстописец/продуцент, Андра Крауч. Тие го издадоа својот прв албум во 1981 година насловен, Introducing The Winans. Токму со ова издание светот ќе се запознае со името Winans, кое сега е синоним за госпел. Во јануари 2005 година, Винанс го издаде своето последно ЦД, Семејството на Рон Винанс & засилувач; Friends V: A Celebration која беше снимена во живо во Greater Grace во Детроит.

Деничното дуо на братот и сестрата, Bebe & CeCe Winans направи огромно влијание во музичкиот свет. Нивниот иновативен, современ звук ја поттикна госпел музиката до нови височини. Нивниот мега-хит „Addictive Love“ се најде на првото место на Billboard R& Б графикони за неколку недели. Како целина, семејството остави неверојатен белег во музичката индустрија, собирајќи огромен број награди и признанија. Честопати наречено прво семејство на евангелието, нивните достигнувања вклучуваат 31 Греми награда, над 20 Ѕвездени и Dove награди и 6 NAACP Image Awards. Роналд ќе биде пропуштен, но не и заборавен, а неговиот придонес во светот на госпел музиката и црквата ќе живее засекогаш.

Аранжманите се нецелосни во овој момент, но семејството добива писма со сочувство во црквата за усовршување, 7616 Улица Источна Невада, Детроит, Мичиген, 48234.

Цитирајте ја оваа статијаФорматирајте го вашиот цитат Џонс, Ким. „Роналд Винанс умре на 48 години“. Учи религии, 26 август 2020 година, learnreligions.com/ronald-winans-death-709638. Џонс, Ким. (2020, 26 август). Роналд Винанс почина на 48 години. Преземено од //www.learnreligions.com/ronald-winans-death-709638 Џонс, Ким. „Роналд Винанс умре на 48 години“. Научете религии. //www.learnreligions.com/ronald-winans-death-709638 (пристапено на 25 мај 2023 година). копирајте цитатJudy Hall
Judy Hall
Џуди Хол е меѓународно реномирана авторка, учителка и експерт за кристали која има напишано над 40 книги на теми кои се движат од духовно исцелување до метафизика. Со кариера долга повеќе од 40 години, Џуди инспирираше безброј поединци да се поврзат со своето духовно јас и да ја искористат моќта на исцелителните кристали.Работата на Џуди е информирана од нејзиното широко познавање на различни духовни и езотерични дисциплини, вклучувајќи астрологија, тарот и различни модалитети на лекување. Нејзиниот уникатен пристап кон духовноста ја спојува античката мудрост со модерната наука, обезбедувајќи им на читателите практични алатки за постигнување поголема рамнотежа и хармонија во нивните животи.Кога не пишува или предава, Џуди може да се најде како патува низ светот во потрага по нови сознанија и искуства. Нејзината страст за истражување и доживотно учење е очигледна во нејзината работа, која продолжува да ги инспирира и ги зајакнува духовните трагачи ширум светот.