Список на седум реномирани муслимански пејачи и музичари

Список на седум реномирани муслимански пејачи и музичари
Judy Hall

Традиционално, исламската музика е ограничена на човечкиот глас и перкусии (тапан). Но, во рамките на овие ограничувања, муслиманските уметници беа и модерни и креативни. Потпирајќи се на убавината и хармонијата на нивните гласови дадени од Бога, муслиманите користат музика за да ги потсетат луѓето на Алах, Неговите знаци и Неговите учења на човештвото. На арапски, овие типови на песни се познати како нашид. Историски, нашид понекогаш е резервиран да опише музика која се состои само од вокал и придружни перкусии, но помодерна дефиниција дозволува инструментална придружба, под услов текстот на песната да остане посветен на исламските теми.

Муслиманите имаат различни мислења за прифатливоста и границите на музиката според исламските упатства и закони, а некои изведувачи на снимање се пошироко прифатени од другите од муслиманското мнозинство. Оние чии музички теми се фокусираат на стандардни исламски теми, и оние чии животни стилови се конзервативни и соодветни, генерално се пошироко прифатени од оние со порадикална музика и начин на живот. Постојат училишта на сунитскиот и шиитскиот ислам кои веруваат дека не е дозволена придружба на инструменти, но повеќето муслимани сега прифаќаат поширока дефиниција за прифатлива исламска музика.

Следната листа идентификува седум од најпознатите современи муслимански уметници нашид на денешницата.

Јусуф Ислам

Порано познат како Мачка Стивенс, овој Британецуметникот имаше енормно успешна поп-музичка кариера пред да го прифати исламот во 1977 година и да го земе името Јусуф Ислам. Потоа направи пауза од настапите во живо во 1978 година и се фокусираше на едукативни и филантропски проекти. Во 1995 година, Јусуф се врати во студиото за снимање за да започне да прави серија албуми за пророкот Мухамед и други исламски теми. Има направено три албуми со исламска тематика.

Во 2014 година Јусеф Ислам беше примен во Куќата на славните на рокенролот и тој останува активен во филантропијата и како изведувач на снимање и изведба.

Сами Јусуф

Сами Јусуф е британски композитор/пејач/музичар со азербејџанско потекло. Роден во музичко семејство во Техеран, тој израснал во Англија од тригодишна возраст. Сами студирал музика на неколку институции и свири на неколку инструменти.

Сами Јусуф е еден од ретките популарни исламски нашид уметници кој пее со голема музичка придружба и прави музички спотови емитувани низ муслиманскиот свет, предизвикувајќи некои побожни муслимани да се оддалечат од неговата работа.

Прогласен за „Најголемата исламска рок-ѕвезда“ во 2006 година од страна на магазинот „Тајм“, Сами Јусеф, како и повеќето исламски музичари, е длабоко ангажиран во хуманитарни напори.

Native Deen

Оваа група од тројца Афроамериканци има уникатен ритам, поставувајќи исламски текстови на рап и хип-хоп музика. Членовите на бендот Џошуа Салам, Наем Мухамед и Абдул-Малик Ахмад настапуваат заедно од 2000 година и се активни во работата во заедницата во нивниот роден Вашингтон. Native Deen настапува во живо пред распродадената публика низ целиот свет, но е особено добро познат меѓу младите американски муслимани.

Seven 8 Six

Понекогаш се нарекува „бој бенд“ на исламската музичка сцена, оваа пејачка група од Детроит ги изведуваше своите популарни хармонии во живо низ САД, Европа, и Блискиот Исток. Тие се познати по удобното мешање на модерната естетика со традиционалните исламски теми.

Исто така види: Дефиниција на покајанието во христијанството

Давуд Варнсби Али

Откако го прифати исламот во 1993 година, овој канадски пејач почна да пишува нашиди (исламски песни) и песни за убавината на создавањето на Алах, природната љубопитност и верата на децата и други инспиративни теми

Исто така види: Христос Анести - Источна православна велигденска химна

Роден Дејвид Хауард Варнсби, во 1993 година го прифати исламот и го промени своето име. Неговата работа вклучува и соло и заеднички музички снимки, како и снимки со говорни зборови, објавени написи и ТВ и видео изведби.

Zain Bhikha

Овој јужноафрикански муслиман е надарен со прекрасен тенорски глас, кој го користи за да ги забавува и допира толпата обожаватели од 1994 година. Тој ги снима и двете како соло уметник и во соработка, и често се поврзува и со Јусеф Ислам и со Давуд Варнсби Али. Тој е многу традиционален нешид уметник, сомузика и текст солидно во исламската традиција.

Raihan

Оваа малезиска група освои награди во музичката индустрија во нивната родна земја. Името на бендот значи „Мирис на рајот“. Групата сега се состои од четири члена, кои трагично го загубија својот петти член поради проблеми со срцето. На традиционален начин на нешид, музиката на Раихан се фокусира на вокал и перкусии. Тие се меѓу најчестите патувани уметници на Nasheed, кои редовно патуваат низ целиот свет со големо признание.

Цитирајте ја оваа статија Форматирајте го вашиот цитат Huda. „Седум модерни муслимански музичари и изведувачи на снимање“. Научи религии, 8 февруари 2021 година, learnreligions.com/muslim-musicians-nasheed-artists-2004384. Худа. (2021, 8 февруари). Седум модерни муслимански музичари и уметници за снимање. Преземено од //www.learnreligions.com/muslim-musicians-nasheed-artists-2004384 Huda. „Седум модерни муслимански музичари и изведувачи на снимање“. Научете религии. //www.learnreligions.com/muslim-musicians-nasheed-artists-2004384 (пристапено на 25 мај 2023 година). копирајте цитат



Judy Hall
Judy Hall
Џуди Хол е меѓународно реномирана авторка, учителка и експерт за кристали која има напишано над 40 книги на теми кои се движат од духовно исцелување до метафизика. Со кариера долга повеќе од 40 години, Џуди инспирираше безброј поединци да се поврзат со своето духовно јас и да ја искористат моќта на исцелителните кристали.Работата на Џуди е информирана од нејзиното широко познавање на различни духовни и езотерични дисциплини, вклучувајќи астрологија, тарот и различни модалитети на лекување. Нејзиниот уникатен пристап кон духовноста ја спојува античката мудрост со модерната наука, обезбедувајќи им на читателите практични алатки за постигнување поголема рамнотежа и хармонија во нивните животи.Кога не пишува или предава, Џуди може да се најде како патува низ светот во потрага по нови сознанија и искуства. Нејзината страст за истражување и доживотно учење е очигледна во нејзината работа, која продолжува да ги инспирира и ги зајакнува духовните трагачи ширум светот.