9 Песни и молитви за благодарноста за христијаните

9 Песни и молитви за благодарноста за христијаните
Judy Hall

Овие песни за Денот на благодарноста нè потсетуваат дека без разлика на нашите околности, секогаш можеме да најдеме причини да бидеме благодарни и да се заблагодариме. Преку болести и здравје, добри времиња и тешки времиња, Бог е наш верен заштитник. Неговата љубов е енергијата на нашите животи. Слободно споделете ги овие песни и молитви за Денот на благодарноста со семејството и пријателите овој празник.

Молитва за благодарност

Небесен Татко, на Денот на благодарноста

Ти го поклонуваме срцето и се молиме.

Ти благодариме за сè што направи

Особено за дарот на Исус, твојот Син.

За убавина во природата, Твојата слава ја гледаме

За радост и здравје, пријателите и семејството,

За секојдневното обезбедување, Твојата милост и грижа

Ова се благословите што љубезно ги споделувате.

Така, денес го нудиме овој одговор на пофалба

Со ветување дека ќе Ве следиме сите наши денови.

— Мери Ферчајлд

Молитва за Денот на благодарноста

Господи, толку често, како и секој друг ден

Кога ќе седнеме на оброк и ќе се молиме

Побрзаме и го побрзаме благословот

Благодарам, амин. Сега те молам префрли го облекувањето

Ние сме робови на олфакторното преоптоварување

Мора да брзаме со нашата молитва пред да се излади храната

Но Господи, би сакал да земам уште неколку минути

Навистина да се заблагодарам на она за што сум благодарен

За моето семејство, моето здравје, убав мек кревет

Моите пријатели, мојата слобода, покрив над глава

Јас сумблагодарен во моментов што сум опкружен со оние

чии животи ме допираат повеќе отколку што некогаш ќе знаат

Благодарен Господе, што си ме благослови неизмерно

Благодарен дека во моето срце живее најголемото богатство во животот

Ти, драг Исус, живееш на тоа место

И јас сум секогаш толку благодарен за Твојата бескрајна благодат

Затоа те молам, небесен Татко, благослови ја оваа храна што си ја дал

И благослови го секој поканет

Амин!

— Скот Веземан

Ти благодарам, Господи, за сè

Драг Господе,

Ти благодарам за здивот што можеше да кажеш

Ви благодарам за уште еден ден

Ви благодарам што очите го видоа светот на убавината што ме опкружува

Ви благодарам што ушите јасно и гласно ја слушнаа вашата порака за надеж

Ви благодарам што служат рацете и многу повеќе благослови отколку што заслужувам

Ви благодарам што нозете ја трчаа трката на животот додека не се победи

Ви благодариме за гласот што пее

Ти благодариме, Господи, за сè

Амин

— Поднесено од Кит

Денес и секој ден

Господи, премногу често наши молитви

Полни сме со нетрпеливост за она што го сакаме

Наместо благодарност за она што веќе го имаме.

Потсетете не денес и во наредната година

Што е навистина важно.

Потсетете нè да се заблагодариме за семејството и пријателите.

Потсетете не да бидеме благодарни за работата што ни ја дадовте.

Потсетете не да ги цениме нашите многубројниматеријални благослови.

Најмногу од сè, потсетувајте нè денес и секој ден

Да се ​​заблагодариме за вашиот скапоцен Син Исус,

И жртвата што ја направи за нас

Да ни дадеш вечен живот со Тебе на небото.

Амин.

— Џек Завада

Ти благодарам за нивниот живот

Господи, оваа година има празен стол на масата.

Но, наместо да се чувствуваш тажен, Ти благодариме за (неговиот, нејзиниот) живот.

(Име) ни помогна да станеме она што сме денес.

(неговата, нејзината) љубов и мудрост не водеа низ секоја криза, голема и мала.

И се заблагодаруваме за смеата. Многу смеа.

Господи, ти не благослови со (неговото, нејзиното) присуство овде на земјата,

Но преку Твојот Син Исус, сите ќе можеме да уживаме (име)

Во рајот со тебе засекогаш.

Ви благодариме за овој бесценет подарок.

Амин.

Исто така види: 9 познати татковци во Библијата кои даваат достојни примери

— Џек Завада

Денот на благодарноста

За секое ново утро со својата светлина,

За одмор и засолниште на ноќта,

За здравје и храна,

За љубов и пријатели,

За сè што ќе испрати Твојата добрина.

— Ралф Валдо Емерсон (1803–1882)

Се собираме заедно

Се собираме заедно да побараме благослов од Господа;

Тој го казнува и го забрзува својот волја да се објави;

Злобниот угнетувач сега престанува да не мачи,

Пофалете му се на неговото име: Тој не го заборава своето.

Покрај нас да нè води, нашите Бог со нас се придружува,

Опоредува, одржувајќи го Неговотоцарството божествено;

Така од почетокот на борбата што ја победувавме;

Ти, Господи, беше покрај нас, сета слава нека биде Твоја!

Сите те величаме , ти лидери триумфално,

И моли се уште да бидеш наш бранител.

Твоето собрание нека избега од неволји;

Твоето име секогаш нека биде фалено! Господи, ослободи нè!

Амин

— Традиционална химна на благодарноста

(Превод од Теодор Бејкер: 1851–1934)

Благодариме

Нашиот Татко на небесата,

Благодариме за задоволството

Да се ​​собереме заедно за оваа прилика.

Ви благодариме за оваа храна

Подготвена од љубовни раце.

Благодариме за животот,

Слободата да уживаме во сето тоа

И сите други благослови.

Додека јадеме од оваа храна,

Се молиме за здравје и сила

Да продолжиме и да се трудиме да живееме како што би сакале Ти.

Ова го бараме во името на Христос,

Нашиот Отец небесен.

— Хари Џуел

Причината да се заблагодариме

За сè заблагодарете се

Тоа е она што Библијата вели да се прави

Јас помислив: „Па, тоа звучи лесно“,

„Сè додека не се запрашав што ќе правам.

Ако сите светла беа затемнети,

Сета наша енергија беше изгубена, .

И помислив: „Што ако немаше повеќе засолниште

За да ме скрие одоваа болка?"

И тогаш колку би било тешко

Да најдам храна некаде,

Мојот празен стомак плаче

Ќе биде повеќе отколку што можев да поднесам.

Но, дури и во оваа мрачна

И жална имагинација

Сфатив дека не сум ги изоставила

Моите пријатели од оваа равенка.

Па, тогаш, се разбира, го сликав

Сето ова повторно

Со осаменост, без семејство,

Ниту само еден пријател.

Се запрашав како би се заблагодарил

Ако сите овие работи беа вистинити,

А надежта стана празна работа

Сè додека не помислив на Тебе.

Од она што го вети Твојата Реч,

Тоа што го вели Твојата Библија е точно.

Ти рече: „Никогаш нема да те оставам или оставам.

И покрај тоа што планините се отстранат

И земјата паѓа во морето

Јас сè уште сум со тебе.

Мојата љубов е вечна.

Јас Јас сум твој штит и голема награда.

Те избрав и те чував.

Ти дадов меч.

На жедниот им истурам вода.

Ги врзувам скршеното срце.

Иако го сврте лицето против Мене,

Јас те сакав од самиот почеток.

Исто така види: Разбирање на облеките што ги носат будистичките монаси и калуѓерки

Ти ја дадов облеката на спас за твојата облека.

Секоја солза што некогаш си плачела,

И сета твоја болка Мојата душа добро ја знае.

И направив начин да те чувам.

Никој не те откинува од мојата рака.

Не можам да лажам.

Не можам да те измамам, бидејќи јас не сум маж."

Со овие зборови Господ ги имашеизговорено

Конечно го разбрав.

Сè што ќе ми треба во овој живот е само во Неговата рака.

Точно е, повеќето од нас не ја разбираат вистинската треба

Ние сме навистина благословени.

Но, кога последен пат се запрашавме:

„Ако сè помина, што останува?“

Значи, дури и ако овој живот носи болка

И сите поседи ги чуваат

Во сè или ништо,

Тој е причината да се заблагодариме.

— Поднесено од Кори Вокер

Цитирајте ја оваа статија Форматирајте ја вашата цитат Ферчајлд, Мери. 5 април). Песни за благодарноста и молитвите за христијаните. Превземено од //www.learnreligions.com/thanksgiving-prayers-701483 Fairchild, Mary. „Песни за благодарноста и молитвите за христијаните." Learn Religions. //www.learnreligions.com/ Thanksgiving-prayers-701483 (пристапено на 25 мај 2023 година). цитат за копирањеJudy Hall
Judy Hall
Џуди Хол е меѓународно реномирана авторка, учителка и експерт за кристали која има напишано над 40 книги на теми кои се движат од духовно исцелување до метафизика. Со кариера долга повеќе од 40 години, Џуди инспирираше безброј поединци да се поврзат со своето духовно јас и да ја искористат моќта на исцелителните кристали.Работата на Џуди е информирана од нејзиното широко познавање на различни духовни и езотерични дисциплини, вклучувајќи астрологија, тарот и различни модалитети на лекување. Нејзиниот уникатен пристап кон духовноста ја спојува античката мудрост со модерната наука, обезбедувајќи им на читателите практични алатки за постигнување поголема рамнотежа и хармонија во нивните животи.Кога не пишува или предава, Џуди може да се најде како патува низ светот во потрага по нови сознанија и искуства. Нејзината страст за истражување и доживотно учење е очигледна во нејзината работа, која продолжува да ги инспирира и ги зајакнува духовните трагачи ширум светот.