Биографија на Џон Њутн, автор на Неверојатната Грејс

Биографија на Џон Њутн, автор на Неверојатната Грејс
Judy Hall

Џон Њутн (1725–1807) ја започнал својата кариера како морнар и трговец со робови. На крајот, тој стана англикански министер и отворен аболиционист по драматичното и клучно претворање во вера во Исус Христос. Њутн е најпознат по неговата надалеку сакана и безвременска химна „Amazing Grace“.

Брзи факти: Џон Њутн

 • Познат по: Англикански свештеник на Црквата на Англија, химнописец и поранешен трговец со робови стана аболициран кој напиша „ Amazing Grace“, една од најомилените и најтрајните химни на христијанската црква
 • Роден: 24 јули 1725 година во Wapping, Лондон, ОК
 • Почина : 21 декември 1807 година во Лондон, ОК
 • Родители: Џон и Елизабет Њутн
 • Спружник: Мери Катлет
 • Деца: Посвоени внуки сирачиња, Елизабет (Бетси) Катлет и Елизабет (Елиза) Канингам.
 • Објавени дела: Автентичен наратив (1764); Преглед на црковната историја (1770); Олни химни (1779); Извинување (1784); Мисли за африканската трговија со робови (1787); Писма до сопругата (1793).
 • Забележителен цитат: „Ова е вера: откажување од сè што сме способни да го наречеме свое и целосно да се потпираме на крв, праведност и посредување на Исус.“

Ран живот

Џон Њутн е роден во Вапинг, Лондон, единственото дете на Џон и Елизабет Њутн. Како младо момче, Њутнбил негуван во реформираната вера од неговата мајка, која му ја читала Библијата и се молела да стане проповедник.

Њутн имал само седум години кога мајка му починала од туберкулоза, ставајќи крај на неговата духовна обука. Иако неговиот татко повторно се оженил, момчето останало одвоено во врската и со таткото и со маќеата.

Од 11 до 17 години, Њутн го придружувал својот татко, капетан на брод на морнарицата, на неговите поморски патувања. Откако се пензионирал од морето, постариот Њутн се вработил во канцеларија во Кралската Африка компанија. Почнал да подготвува аранжмани за неговиот син да оди во Јамајка за профитабилна деловна можност како надгледник на плантажа за робови.

Исто така види: Текст на Химната „Исус ме сака“ од Ана Б. Ворнер

Во меѓувреме, младиот Џон имаше други амбиции. Тој отиде во Кент да ги посети семејните пријатели на неговата покојна мајка и таму се сретна и веднаш и безнадежно се заљуби во Мери Катлет (1729-1790). Заљубениот тинејџер толку долго одложувал на големиот имот на Катлетите во Кент, што го пропуштил својот брод за Јамајка и практично ги избегнал плановите на неговиот татко.

Многу опасности, маки и замки

Одлучувајќи да го дисциплинира својот немирен и импулсивен син, таткото на Њутн го испратил младиот човек назад на море да работи како обичен морнар. На 19 години, Њутн бил принуден да се пријави во британската кралска морнарица и да служи како екипаж на бродот „Човек на војната“ Харвич.

Њутн се побунил против строгата дисциплина на Кралската морнарица. Тојстанал очаен да најде начин да се врати кај својата сакана Марија и набрзо напуштен. Но, тој беше фатен, камшикуван, врзан со синџири во железа и на крајот отпуштен од служба. Подоцна Њутн ќе се опише себеси во тоа време како арогантен, бунтовник и живее невнимателен грешен живот: „Згрешив со висока рака“, напиша тој, „и го направив моето учење да ги искушувам и заведувам другите“.

Њутн завршил на работа кај трговец со робови, човек по име Г-дин Клоу, на остров во близина на западниот брег на Африка, во близина на Сиера Леоне. Таму бил третиран толку брутално што подоцна ќе се сеќава на времето како најниска точка во неговото духовно искуство. Тогаш тој се сеќаваше на себеси како „човек со беден изглед кој се труди на плантажа со лимони на островот хлебните“. Немаше засолниште, облеката му стана партали, а за да го спречи гладот, прибегна кон молење за храна.

Часот во кој прв пат поверував

По повеќе од една година живеење во навредливи услови, во 1747 година Њутн успеа да избега од островот. Тој зеде работа на Greyhound , брод со седиште надвор од Ливерпул. Во тоа време, Њутн почнал повторно да ја чита Библијата, како и Имитацијата на Христос на Томас а Кемпис, една од ретките книги на бродот.

Следната година, кога бродот натоварен со робови се упатил кон дома, наишол на силна северноатлантска бура. На 21 март 1748 година, Њутн бил разбуден воноќ за да го најде бродот во тешка неволја, а еден морнар веќе се изми на бродот. Како што Њутн пумпаше и се спасуваше, тој стана убеден дека наскоро ќе се сретне со Господ. Сеќавајќи се на библиските стихови за Божјата благодат кон грешниците што ги научил од својата мајка, Њутн ја шепнал својата прва слаба молитва по години. До крајот на својот живот, Њутн ќе го памети овој ден како годишнина од неговото преобраќање - „часот во кој првпат поверуваше“.

Сепак, ќе поминат неколку месеци пред новооткриената вера на Њутн да стане цврсто воспоставена. Во својата автобиографија, Автентичен наратив (1764), Њутн напиша за епизода на сериозно назадување. Дури откако се разболел од силна треска, се вратил при себе и целосно му се предал на Бога. Њутн тврдел дека оттогаш, тој доживеал нов вид на духовна слобода и никогаш повеќе не се вратил на својата вера.

Живот со радост и мир

На 12 февруари 1750 година, Њутн се вратил во Англија и се оженил со Мери Катлет. Тој остана посветен на неа до крајот на неговите години.

Откако се ожени, Њутн служеше како капетан на два различни брода со робови во текот на следните пет години. На крајот, Њутн почна да го мрази ропството, длабоко жалејќи за неговата вклученост во него и жестоко борејќи се против институцијата. Подоцна во животот, тој страсно го поддржуваше Вилијам Вилберфорс во неговата кампања за ставање крај на ропството во Англија, под условдокази до Советот за приватност и автор на Thoughts Upon the African Slave Trade (1787), трактат кој промовира укинување.

Во 1755 година, Њутн ја напуштил поморската трговија за да заземе добро платено владино место како „Гремер на плимата“ во Ливерпул. Во слободното време, Њутн присуствувал на црковните состаноци во Лондон, каде што се запознал со проповедникот на „Големото будење“ Џорџ Вајтфилд и Џон Весли, кои наскоро биле под нивно влијание. Дома студирал теологија, грчки и хебрејски јазици и усвоил умерено калвинистички ставови.

Во 1764 година, на 39-годишна возраст, Њутн бил ракоположен за англикански свештеник на Црквата на Англија и зел парохија во малото село Олни во Бакингемшир. Наоѓајќи се себеси во својот елемент, Њутн напредуваше како свештеник на скромната парохија, проповедајќи, пеејќи и грижејќи се за душите на своето стадо. За време на неговите 16 години поминати во Олни, црквата стана толку преполна што мораше да се прошири.

Неверојатна Грејс

Во Олни, Њутн започнал да пишува свои едноставни, искрени химни, од кои многу биле автобиографски по природа. Честопати пишуваше химни за да ги надополни своите проповеди или да зборува за специфичната потреба на некој член на црквата.

Вилијам Каупер се преселил во Олни во 1767 година и му се придружил на Њутн во неговите напори за пишување химни. Каупер, успешен поет, беше брилијантен, но беше подложен на акутни напади на депресија. Во 1779 година, тој и Њутн го објавија познатиот ОлниХимни, колекција која го слави нивното пријателство и духовни инспирации. Некои од најзабележителните придонеси на Њутн ги вклучуваат „Славните работи за тебе се зборуваат“, „Колку слатко звучи името на Исус“ и „Неверојатна благодат“.

Во 1779 година, Њутн бил поканет да стане ректор на Св. Мери Вулнот, една од најценетите парохии во Лондон. Низ цела Англија и пошироко, луѓето се собраа за да го слушнат како проповеда, ги пее неговите химни и ги прима неговите духовни совети. Тој служел на парохијата во Лондон до неговата смрт во 1807 година.

Исто така види: Што е вештерка жива ограда? Практики и верувања

Слеп, но сега гледам

Кон крајот на својот живот, Њутн развил слепило, но продолжил неуморно да проповеда. Добро познат и многу сакан, тој стана татковска фигура на помладите свештеници кои се обидуваа да учат од неговата мудрост. Кога Вилијам Вилберфорс се преобратил во христијанството во 1785 година, тој му се обратил на Њутн за совет.

Сопругата на Џон, Мери, почина од рак во 1790 година, оставајќи го со длабоко чувство на загуба. Двојката никогаш немала свои деца, но посвоила две внуки сирачиња од семејството на Мери. Елизабет (Бетси) Катлет била посвоена во 1774 година, а подоцна и Елизабет (Елиза) Канингем во 1783 година. Елиза починала како дете, но Бетси останала блиска со Њутн цел живот. Таа дури и помогнала да се грижи за него во старост, откако видот на Њутн откажал и неговото здравје ослабело.

На 21 декември 1807 година, Њутн почина мирно на 82-годишна возраст.Тој беше погребан покрај неговата сакана сопруга во Сент Мери Вулнот во Лондон.

Грејс ќе ме води дома

Еден историчар го опиша Џон Њутн како „дрзок, намерен човек со големо срце, кој знаеше колку му должи на Бога и беше подготвен да се направи себеси ранлив и дозволи да се засрами во потрагата да врати мал дел од тој долг“.

Доловена со зборовите на „Неверојатна благодат“, е животната приказна на Џон Њутн. Сè уште денес, речиси 250 години откако е напишано, неговата химна се пее низ светот од христијани од повеќе вероисповеди.

Од неговото клучно преобраќање до денот на неговата смрт, Њутн никогаш не престана да се восхитува на неверојатната Божја благодат која толку радикално го променила неговиот живот. Додека неговиот вид слабее и неговото тело стануваше изнемоштено, пријателите го охрабрија стареењето да забави и да се пензионира. Но, како одговор, тој изјави: „Моето сеќавање речиси исчезна, но се сеќавам на две работи: дека јас сум голем грешник и дека Христос е голем Спасител!

Извори

 • Списание за христијанска историја-Број 81: Џон Њутн: Автор на „Неверојатна благодат“.
 • Енциклопедија од 7700 илустрации: Знаци на времињата (стр 896).
 • „Њутн, Џон“. Биографски речник на евангелистите (стр. 476).
 • Списание за христијанска историја-Број 31: Златното доба на химните.
 • 131 Христијани секој треба да ги знае (стр. 89).
Цитирајте ја оваа статија Форматирајте ја вашата цитат Ферчајлд,Мери. „Биографија на Џон Њутн, автор на Неверојатната Грејс“. Научи религии, 4 март 2021 година, learnreligions.com/biography-of-john-newton-author-of-amazing-grace-4843896. Ферчајлд, Мери. (2021, 4 март). Биографија на Џон Њутн, автор на Неверојатната Грејс. Преземено од //www.learnreligions.com/biography-of-john-newton-author-of-amazing-grace-4843896 Fairchild, Mary. „Биографија на Џон Њутн, автор на Неверојатната Грејс“. Научете религии. //www.learnreligions.com/biography-of-john-newton-author-of-amazing-grace-4843896 (пристапено на 25 мај 2023 година). копирајте цитатJudy Hall
Judy Hall
Џуди Хол е меѓународно реномирана авторка, учителка и експерт за кристали која има напишано над 40 книги на теми кои се движат од духовно исцелување до метафизика. Со кариера долга повеќе од 40 години, Џуди инспирираше безброј поединци да се поврзат со своето духовно јас и да ја искористат моќта на исцелителните кристали.Работата на Џуди е информирана од нејзиното широко познавање на различни духовни и езотерични дисциплини, вклучувајќи астрологија, тарот и различни модалитети на лекување. Нејзиниот уникатен пристап кон духовноста ја спојува античката мудрост со модерната наука, обезбедувајќи им на читателите практични алатки за постигнување поголема рамнотежа и хармонија во нивните животи.Кога не пишува или предава, Џуди може да се најде како патува низ светот во потрага по нови сознанија и искуства. Нејзината страст за истражување и доживотно учење е очигледна во нејзината работа, која продолжува да ги инспирира и ги зајакнува духовните трагачи ширум светот.