Грчки православен Велики пост (Мегали Саракости) Храна

Грчки православен Велики пост (Мегали Саракости) Храна
Judy Hall

Сезоната на Грчката православна пасхална (Велигден) започнува со Великиот пост, почнувајќи во понеделник (чист понеделник) седум недели пред неделата на Велигден. Грчката православна вера го следи изменетиот јулијански календар за да се утврди датумот на Велигден секоја година, а Велигден мора да паѓа по Пасха, така што не секогаш или често се совпаѓа со датумот на Велигден во другите вери.

Траење на Великиот пост

Неделите на Великиот пост се:

Исто така види: Библиски стихови за сексуалниот неморал
  1. Прва недела (недела на Православието)
  2. Втора недела (Св. Григориј Палама)
  3. Трета недела (Крстопоклонение)
  4. Четврта недела (Свети Јован Климакс)
  5. Петта недела (Света Марија Египетска)
  6. Цветници до Велика Сабота и Велигденска недела

Пост

Грчкиот православен пост е време на пост, што значи воздржување од храна која содржи животни со црвена крв (месо, живина, дивеч) и производи од животни со црвена крв (млеко, сирење, јајца итн.) и риба и морски плодови со рбет. Маслиновото масло и виното се исто така ограничени. Бројот на оброци секој ден е исто така ограничен.

Забелешка: Растителен маргарин, скратување и масла се дозволени доколку не содржат никакви млечни производи и не се добиени од маслинки.

Целта на постот е да се исчисти телото како и духот како подготовка за прифаќање на Воскресението на Велигден, што е најсветото од сите празнувања во грчките православнивера.

Пролетно чистење

Покрај чистењето на телото и духот, Великиот пост е и традиционално време за пролетно чистење на домот. Куќите и ѕидовите добиваат нови слоеви варосуване или боја, а внатре, плакари, плакари и фиоки и исчистени и освежени.

Мени и рецепти за чист понеделник

Чистиот понеделник е првиот ден од Великиот пост и голема прослава исполнета со обичаи и традиции. Децата прават кукла од хартија наречена Лејди Лент (Кира Саракости) која има седум нозе, што го претставува бројот на недели во постот. Секоја недела се отстранува по една нога додека одбројуваме до Велигден. На чист понеделник, сите се упатуваат на еден ден на плажа или на село, или во селата на нивните предци. Во селата низ Грција се поставуваат трпези и се порибуваат со традиционалната храна на денот за да се пречекаат гостите на пријателите и семејството.

Исто така види: Кој бил Самоил во Библијата?

Посни рецепти

Храната што се јаде за време на постот е ограничена, но тоа не значи дека посните јадења се здодевни и благи. Историјата на диета која многу се приклонува кон вегетаријанец резултираше со низа вкусни јадења кои ги задоволуваат барањата на постот.

Како да знаете дали рецептот ги исполнува ограничувањата на постот

Кога размислувате дали рецептот ги исполнува условите, побарајте храна што нема месо, живина, риба, млечни производи, јајца, маслиново масло, и вино. Некои омилени се приспособени да ги исполнат ограничувањата на постот со замена на растително масло за маслиновомасло и растителен маргарин за путер и со користење на немлечни производи и замена за јајца.

Забелешка: Додека употребата на маслиново масло е ограничена, многумина го користат за време на Великиот пост, воздржувајќи се само на чист понеделник (првиот ден од постот) и на Велики петок, кој е ден на жалост. Два датуми на кои се укинуваат ограничувањата во исхраната се 25 март (Благовештение, а исто така и Денот на грчката независност) и Цветници. Во овие два дена, пржената солена треска со пире од лук стана традиционална храна.

Цитирајте ја оваа статија Форматирајте ја вашата цитат Гајфилија, Ненси. „Грчко православна великопосна храна и традиции“. Научи религии, 2 август 2021 година, Learnreligions.com/greek-orthodox-lent-food-traditions-1705461. Гејфилија, Ненси. (2021, 2 август). Грчки православни великопосни храна и традиции. Преземено од //www.learnreligions.com/greek-orthodox-lent-food-traditions-1705461 Gaifyllia, Nancy. „Грчко православна великопосна храна и традиции“. Научете религии. //www.learnreligions.com/greek-orthodox-lent-food-traditions-1705461 (пристапено на 25 мај 2023 година). копирајте цитатJudy Hall
Judy Hall
Џуди Хол е меѓународно реномирана авторка, учителка и експерт за кристали која има напишано над 40 книги на теми кои се движат од духовно исцелување до метафизика. Со кариера долга повеќе од 40 години, Џуди инспирираше безброј поединци да се поврзат со своето духовно јас и да ја искористат моќта на исцелителните кристали.Работата на Џуди е информирана од нејзиното широко познавање на различни духовни и езотерични дисциплини, вклучувајќи астрологија, тарот и различни модалитети на лекување. Нејзиниот уникатен пристап кон духовноста ја спојува античката мудрост со модерната наука, обезбедувајќи им на читателите практични алатки за постигнување поголема рамнотежа и хармонија во нивните животи.Кога не пишува или предава, Џуди може да се најде како патува низ светот во потрага по нови сознанија и искуства. Нејзината страст за истражување и доживотно учење е очигледна во нејзината работа, која продолжува да ги инспирира и ги зајакнува духовните трагачи ширум светот.